Newsletter

Συμπληρώστε το e-mail σας και διαβάστε το καθημερινό newsletter από το dictyo.gr
  
  
  
Δευτέρα, 16 Οκτωβρίου 2017 01:35

Αγρίνιο: Μαθητές κατέληξαν στο νοσοκομείο με συμπτώματα δηλητηρίασης από ναφθαλίνη

 
Ανησυχητικό το φαινόμενο με τη ρίψη ναφθαλίνης σε σχολεία (Φωτογραφία: EUROKINISSI/ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ)Ιδιαίτερα ανησυχητικές διαστάσεις έχει πάρει πλέον το φαινόμενο με τη ρίψη ναφθαλίνης σε σχολεία του Αγρινίου, που είχε ως συνέπεια να μεταφερθούν στο νοσοκομείο τρεις μαθητές.
Η τοπική εφημερίδα «Συνείδηση» αποκάλυψε ότι 13χρονη μαθήτρια Γυμνασίου ένιωσε έντονη αδιαθεσία και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Αγρινίου την περασμένη Τρίτη, έπειτα από εισπνοή ναφθαλίνης. Μάλιστα, το κορίτσι νοσηλεύθηκε για 24 ώρες, καθώς οι γιατροί διέγνωσαν δηλητηρίαση.

Οι γονείς της μαθήτριας κατήγγειλαν ότι την ίδια ημέρα μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο τουλάχιστον άλλοι δύο μαθητές του ίδιου σχολικού συγκροτήματος, με αντίστοιχα συμπτώματα από ναφθαλίνη.
Σύμφωνα με την τοπική εφημερίδα, ο Εισαγγελέας Πρωτοδικών Αγρινίου πραγματοποιεί σειρά επαφών τις τελευταίες ώρες με τους Διευθυντές των σχολικών συγκροτημάτων της περιοχής προσπαθώντας να δώσει λύση σε αυτό το φαινόμενο με τη ρίψη ναφθαλίνης στα σχολεία της πόλης.
Διαβάστηκε 101 φορές

E-mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προσθήκη σχολίου

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.

Εκπαιδευτικά Νέα